O mnie i o tym, jak widzę świat. Słowem, nihil novi w blogosferze
Blog > Komentarze do wpisu

Czy można się cofnąć w czasie?

Dzisiaj będzie wpis taki trochę filozoficzny. Filozoficzny, bo z takiego obszaru, gdzie nauka się jeszcze nie zapuściła na dobre i nie ona dyktuje tam warunki. Z obszaru, gdzie wciąż jeszcze nie naukowe teorie, ale spekulacje są być źródłem odpowiedzi na pytania. Odpowiedzi, których prawdziwości czy fałusz nie sposób rozstrzygnąć w ogóle albo tylko metodami filozofii (np. logiką).

Otóż zastanawiałem się ostatnio nad tym, czy możliwe jest podróżowanie w czasie w
przeszłość? Wiadomo bowiem, że w przyszłość można się jak najbardziej wybrać. Ale jak to jest z powrotem, czy też cofnięciem się wstecz od teraz?

Uwaga, dygresja: Jeśli komuś ciśnie się na usta w tym momencie stwierdzenie, że szczęśliwy to człowiek, który ma czas zastanawiać się nad takimi abstrakcjami, to wyjaśnię, że z racji tego, że po mieście poruszam się piechotą i to często po utartych ścieżkach, więc w czasie tych "spacerów", które zabierają sporo czasu, dobrze jest zająć czymś głowę. Iw tej głowie czasem pojawiają się właśnie takie pytania. Odpowiadając na nie nie rozwiążę na pewno żadnego problemu życiowego czy nawet prywatnego, ale pogimnastykuję przynajmniej mózg. A jemu też się przydaje gimnastyka.

Rozważając postawione pytanie nie z punktu widzenia praw fizyki, ale bardziej ogólnych i prostszych zależności przyczynowo-skutkowych doszedłem do wniosku, że gdyby podróże w czasie wstecz były możliwe, to powinniśmy być ich świadkami. Dlaczego? Otóż według mnie z tego prostego powodu, że gdyby była możliwość cofnięcia się w czasie, to dlaczego mielibyśmy zakładać, że nikt nie wybierze się akurat do naszych czasów?

Jest tu jednak pewien problem z teraźniejszością, przyszłością i przeszłością. Otóż dla nas przyszłość jest potencjalna. Nie "stała się" ona jeszcze i może przyjąć niemal dowolną zależnie od naszych wyborów życiowych. Z tego punktu widzenia pojawia się problem, bo przybysz z przyszłości nie może się pojawić wśród nas, skoro tej przyszłości jeszcze nie ma. Nie ma przyszłości, więc nie ma i jego. A kiedy ta przyszłość powstanie, czyli stanie się naszą teraźniejszością przybierając określony kształt, wtedy dzisiejsza teraźniejszość będzie przeszłością. Powrót do tej przeszłości musiałby oznaczać powrót do tego, co już się stało, ze wszystkimi tego dalszymi konsekwencjami. Wracając znów (w rozważaniach, nie w czasie) do teraźniejszości, te konsekwencje musiałyby się "mieć miejsce" już teraz, żeby ich dalsze skutki były widoczne w przyszłości, ale przyczyny tych konsekwencji jeszcze nie ma (bo nie ma przyszłości, do której ona należy), a jeśli nie ma przyczyny, to nie może być skutków. To na pierwszy rzut oka neguje możliwość cofania się w czasie. Ale wydaje mi się, że jest wyjście z tego paradoksu. Nalezy tylko przyjąć pewne założenia.

Pierwsze takie, że wszystkie możliwe przyszłości już istnieją. W formie potencjalnej. My zaś żyjąc w swojej teraźniejszości jesteśmy jak pociąg, który nie jedzie po jedynym możliwym torze, ale w każdym momencie wjeżdża na rozjazd, na którym trafia na jeden z wielu torów pozostających do wyboru. Ten pociąg nie ma stacji docelowej, a to, gdzie się akurat znajduje i dokąd w danej chwili zmierza, zależy od tego, gdzie był wcześniej i na który tor wjechał na ostatnim ze zjazdów. Maszynista zaś (o ile w ogóle jest jakiś) nie wie z wyprzedzeniem, który z tych torów wybierze. To pozwala rozwiązać problem przybywania z przyszłości jako czegoś co nie istnieje, bo to oznacza, że przyszłość nie istnieje jedynie dla nas i teraz.

Drugie założenie, które pozwala ominąć paradoks dziadka (to znaczy sytuację, że wracam do przeszłości, uśmiercam swojego dziadka, wskutek czego ja się nie narodzę i nie wrócę do przeszłości, żeby uśmiercić mojego dziadka, czyli jednak się narodzę i tak w kółko). Otóż aby wyjść z tego zaklętego kręgu można na przykład założyć, że każdy powrót do przeszłości oznacza kreację nowego równoległego ciągu zdarzeń. To znaczy, że nasze "mieszanie" w przeszłości nie ma skutków w tym ciągu zdarzeń, w którym żyjemy i z którego wybraliśmy się w przeszłość. W miejscu naszego pojawienia się pojawia się jakby rozgałęzienie i tworzy się nowa przeszłość niejako "obok" tej, która jest naszym udziałem.

Przyjąwszy te dwa założenia możemy wrócić do zasadniczego pytania: czy możliwe są podróże w czasie wstecz? Dowodem na ich możliwość powinny wizyty gości z przyszłości. Czy mają one miejsce? Tego chyba nie sposób rozstrzygnąć. Wcześniej miałem napisać, że nie mają miejsca, ale potem przyszło mi na myśl, że może te wszystkie doniesienia o UFO czy też niewyjaśnione zdarzenia z rejonu Trójkąta Bermudzkiego są właśnie efektami takich wizyt? Nie rozstrzygam tego, bo nie mam do tego żadnych przesłanek. Ot, mogę sobie jedynie spekulować, co też niniejszym uczyniłem. :-))

Na koniec dodam, że mój racjonalny światopogląd nie zmienił się w ostatnim czasie, jeśli komuś przyszło by na myśl, że jest inaczej, po lekturze tej notki. Racjonalizm według mnie da się pogodzić z całkowicie abstrakcyjnymi rozważaniami. Zresztą w czasach "przednaukowych" większość działalności ludzkiej polegającej na badaniu praw rządzących przyrodą składała się z takich mniej lub bardziej abstrakcyjnych rozważań. Nazywało się to filozofią przyrody.

poniedziałek, 21 grudnia 2009, roman_j
Czy można się cofnąć w czasie? filozofia abstrakcyjne rozważania paradoksy podróże w czasie roman j

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/12/22 13:39:55
"Przyjąwszy te dwa założenia możemy wrócić do zasadniczego pytania: czy możliwe są podróże w czasie wstecz? Dowodem na ich możliwość powinny wizyty gości z przyszłości. Czy mają one miejsce? Tego chyba nie sposób rozstrzygnąć".

Co ciekawe, Stephen Hawking w swojej bestsellerowej książce "Krótka historia czasu" był bardziej stanowczy i stwierdził: "Dowodem na niemożliwość podróży w czasie jest fakt, że nie odwiedzają nas tłumy turystów z przyszłości".

Kilka miesięcy temu w "Niezbędniku inteligenta" tygodnika "Polityka" ukazał się wywiad z fizykiem z Cambridge (niestety, mimo usilnych starań nie udało mi się znaleźć tego artykułu, ani nawet nazwiska fizyka), przedstawionego jako persona nr 2 po Hawkingu w świecie fizyki. Kiedy redaktor przytoczył te słowa, on zaśmiał się i powiedział:
"Przecież Stephen Hawking doskonale zdawał sobie sprawę, że jakakolwiek podróż w czasie wstecz byłaby możliwa tylko do momentu wynalezienia wehikułu czasu".

Ocierasz się tutaj o rejony, w których usilnie dłubie współczesna fizyka, usiłując pogodzić dwie wielkie teorie: Teorię Grawitacji i Mechanikę Kwantową, w poszukiwaniu Świętego Graala Fizyki: Kwantowej Teorii Grawitacji.
-
2009/12/23 15:31:17
@Kain - Ten artykuł to "Ogród rozgałęziających się wszechświatów" Rozmowa z Davidem Deutschem z Oxfordu.
-
2009/12/23 21:52:53
Jak zwykle, nasz Bard Północy przychodzi z pomocą :) Dzięki, Kiljan :)
-
2009/12/23 23:25:32
@Kain: Ha, czyli znów "wymyśliłem" coś, na co ktoś już wpadł przede mną. Ale tym razem nie czuję z racji tego żalu, bo nie poświęciłem na to "odkrycie" wiele czasu, a poza tym nie wiązałem z nim żadnych nadziei na sławę, czy choćby tytuł pioniera-eksploratora tych obszarów z pogranicza nauki (co nie musi być zawsze jednoznaczne z jej peryferiami).

Co do wypowiedzi prof. Deutscha, to nie jestem przekonany, czy Hawking miał to właśnie na myśli. Ale o to mniejsza. Ciekaw jestem za to, czy to nie jest przypadkiem ten profesor, który uważa, że podróż w czasie wstecz jest możliwa, ale tylko do chwili, w której uruchomi się coś na kształt "portalu". Nie wiem, gdzie o tym czytałem (być może w tymże samym "Niezbędniku"), ale to wygląda na zbliżoną koncepcję. :)
-
2009/12/23 23:54:51
W wolnej chwili polecam: www.youtube.com/watch?v=u3WHjYXAqdc&feature=player_embedded#

Pytałaś kiedyś, gdzie spotkałem Chłopaka ze Śląska. No właśnie... Fellow.pl Jestem zaskoczony, bo to miejsce niewypełnione ludźmi szukającymi stabilności ;)

Pozdrawiam świątecznie!
-
2009/12/24 09:20:40
@Kain: Dzięki za link. Zajrzę w wolnej chwili. :)

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape