O mnie i o tym, jak widzę świat. Słowem, nihil novi w blogosferze
Blog > Komentarze do wpisu

Dekalog przyjaźni (z komentarzem teologicznym)

Przyjaźń, przynajmniej taka, jak ja ją rozumiem, to w dzisiejszych czasach rzadki okaz w międzyludzkich relacjach. Żyjemy przeważnie szybko i płytko. Płytko kochamy (chyba, że kochamy się w łóżku, wtedy zwykle trzeba się zagłębić), płytko odczuwamy świat, płytkie są nasze znajomości. Myślę jednak, że niektórzy z nas tęsknią za taką staroświecką, prawdziwą przyjaźnią. Ale może nie wiedzą, jakie się z tym wiążą obowiązki, bo to są nie tylko prawa i przyjemności.

Dlatego z inspiracji M., który mnie natchnął i dopingował w trakcie, i który przekonał mnie, że warto tym się podzielić z innymi, spisałem dekalog przyjaźni oraz wyposażyłem go w komentarze "teologiczne". :)

Nieprzestrzeganie poniższych przykazań nie jest obwarowane żadną karą. Za to przestrzegając ich skrupulatnie można zyskać nagrodę w postaci przyjaźni i przyjaciela. Nagrodę bardzo cenną. Ale pamiętajcie, trzeba być konsekwentnym, bo kto przestaje być przyjacielem, nigdy nim nie był.

A oto mój dekalog przyjaźni:

Jam jest Twój przyjaciel, który Cię wywiódł z otchłani duchowej samotności, z niewoli przygodnych znajomości

 1. Nie będziesz miał wrogów żadnych przeze mnie - komentarz teologiczny: nie nastawiaj swojego przyjaciela wrogo do swoich wrogów i nie oczekuj od niego takiej wrogości jako dowodu lojalności; może Twój przyjaciel pomoże Ci się kiedyś z nimi pojednać; jeśli jednak Twoi wrogowie uznają za wroga Twojego przyjaciela, nie miej o to do siebie pretensji; to ich wybór nie Twój.

 2. Będziesz wzywał przyjaciela swego nadaremno - komentarz teologiczny: przyjaciel na pewno doceni to, że nie potrzebujesz go jedynie wtedy, gdy masz jakiś problem czy kłopot, ale chcesz się z nim spotykać także wyłącznie po to, żebyście się wzajemnie nacieszyli swoim towarzystwem i swoją przyjaźnią.

 3. Pamiętaj abyś dzień mu poświęcił - komentarz teologiczny: nie musi być cały, ale ten czas ma być tylko dla niego. 

 4. Czcij przyjaciela swego - komentarz teologiczny: tutaj autor trochę przesadził, słowo "czcij" należy rozumieć jako "dbaj", "ceń" i „kochaj” przyjaciela swego, bo masz go jednego.

 5. Nie rań, bo możesz zabić - komentarz teologiczny: zabić można oczywiście przyjaźń, choć jak trafi się wrażliwa jednostka, to może i przyjaciela; a jeśli już niechcący zranisz, co się może zdarzyć, to przynajmniej to wynagródź.

 6. Nie sprzeniewierzaj się, bo to boli jak cudzołóstwo - komentarz teologiczny: jak się pokłócisz z przyjacielem, nie szukaj pocieszenia w ramionach innego/innej; zwłaszcza, że mógłbyś w ten sposób złamać 5. przykazanie, jeśli robiłbyś to z premedytacją.

 7. Nie wykorzystuj przyjaciela, bo to tak jakbyś go okradał - komentarz teologiczny: przyjaciel i tak zwykle odda Ci wszystko, co może, więc jeśli czegoś potrzebujesz, to poproś, a nie bierz podstępem; i pamiętaj, że wzajemność cementuje każdą relację międzyludzką.

 8. Ufaj przyjacielowi i daj mu zaufać sobie - komentarz teologiczny: chyba zbędny.

 9. Dziel się swoim przyjacielem z innymi - komentarz teologiczny: pamiętaj, że dzielić się można tylko tym, co chociaż częściowo do Ciebie należy, dzieląc się z innymi dowodzisz swojego prawa własności.

 10. Nie zazdrość przyjacielowi sukcesów - komentarz teologiczny: przyjaciel na pewno pomoże osiągnąć Ci Twoje własne cele i będzie z Tobą dzielił radość z nich, nawet jeśli go na jakimś polu pokonasz.

poniedziałek, 30 maja 2011, roman_j
Tagi: roman j
Dekalog przyjaźni (z komentarzem teologicznym) roman j

Polecane wpisy

  • Raczej nie reaktywacja

    Wróciłem właśnie z kolejnego OWRP i naszła mnie myśl, żeby coś napisać w blogu, którego już dawno nawet nie odwiedzałem. Powrót do domu jak zwykle nie był łatwy

  • Tytuł zastępczy

    Nie miałem materiału na tytuł, więc skorzystałem z rozwiązania z czasów PRL, z których to czasów pamiętam coś takiego, jak "opakowanie zastępcze". Kto jest w mo

  • Wrażliwi i drażliwi...

    Stanisław Lem miał ponoć powiedzieć, że nie zdawał sobie sprawy, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzał do internetu. Trawestując to powiedzenie ja

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Adam Zach, *.globalconnect.pl
2011/05/30 16:49:06
Pamiętaj, że nie dla każdego przyjaźń znaczy to samo. Inaczej nie byłaby wyjątkowa.
-
2011/05/30 16:55:10
@Adam: Napisałem to według mojej wizji przyjaźni. A każda przyjaźń, o ile nią jest, zawsze jest wyjątkowa z definicji, bo nie ma dwóch takich samych par przyjaciół. :) Są też znajomości, które "przyjaźnią" nazywa się mocno na wyrost. :)
-
Gość: ilka, *.internetdsl.tpnet.pl
2017/02/14 10:59:00
Dekalog przyjaźni, ciekawy, interesujący i to wszystko.
Generalnie, poświęcanie swojego drogocennego czasu dla przyjaciela, który ostatecznie ma to w głębokim poważaniu. ;) Nie słucha rad, ciągle robiąc te same błędy. ostatecznie i tak postanowił, że 15 latach przyjaźni ma w głębokim poważaniu. ;)
To ten dekalog jest taki trochę mało życiowy. :)
-
2017/02/14 13:24:45
@Ilka: Przykro jest się rozczarować przyjacielem. Doświadczyłem tego. Choć, jak napisałem, kto przestaje być przyjacielem, nigdy nim nie był.
Mój dekalog może i jest nieżyciowy, ale pocieszam się, że ten najbardziej znany Dekalog jest jeszcze bardziej nieżyciowy sądząc po tym, jak rzadko jest w całości i bez uchybień przestrzegany. :) Poza tym w przyjaźni obie strony muszą przestrzegać tych samych zasad, żeby można to było nazwać przyjaźnią. Jeśli nie ma na to widoków, to nie należy inwestować w taką relację czasu i energii.

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape