O mnie i o tym, jak widzę świat. Słowem, nihil novi w blogosferze
Kategorie: Wszystkie | Cytaty | Darmstadt | KNKWG | Konkurs | Mapka | Mądrości Romana | OWRP | Turystyczne
RSS
poniedziałek, 29 września 2008
     Dzisiaj inauguruję w moim blogu nową kategorię notek pod tytułem "Mądrości Romana". Tytuł jest w założeniach podszyty sporą dawką autoironii, więc proszę nie traktować wpisów z tej kategorii ze śmiertelną powagą. Możliwe jest, że, jak to już miało miejsce na tym blogu, notka dzisiejsza będzie pierwszą i jedyną w swojej kategorii. Ale mam już pomysł na co najmniej jedną kolejną, więc może kategoria ta nie umrze szybką śmiercią.
     Jeśli chodzi o formę notek, to będą one raczej krótsze niż ta dzisiejsza. Będą się składały z jednego lub maksymalnie kilku zdań, których okoliczności sformułowania trzeba się będzie samemu domyślać. A oto "mądrość" na dziś:
 
     "Zanim wyrzucisz rano do śmietnika zużytą maszynkę do golenia, upewnij się, że masz jeszcze jakąś w zapasie"
niedziela, 28 września 2008
     W piątek zdarzyło mi się spaść z dość dużej wysokości. Od razu uspokajam, że żyję, o własnych siłach chodzę i nawet nie mam żadnych urazów cielesnych, czy psychicznych (choć tego drugiego pewien nie jestem). Wysokość, z której spadłem, była dość duża, bo wynosiła... 4 kilometry. Spadałem jakieś 7 minut, z czego minutę z prędkością ok. 200 km/h. Całe szczęście, że spadałem przypięty do faceta, który wziął ze sobą spadochron. Nie było więc tak, jak w poincie pewnego dowcipu: "Spokojnie, spadochronów wystarczy. Rusek poleciał z gaśnicą". :)
     Pewnie po tym wstępie domyślacie się już, że wykonałem tzw. tandemowy skok spadochronowy. Poniżej postaram się opisać to, co się działo, ale będzie to opis bardzo ułomny, bo tego po prostu nie da się pisać. To trzeba samemu przeżyć. Tekst będę ilustrował zdjęciami, bo mój skok był dokumentowany. Dostanę jeszcze z niego film.
     Najpierw kilka słów, na temat tego, gdzie skok się odbył. Odbył się na lotnisku pod Przasnyszem. Teraz będzie chwila reklamy, więc jak ktoś nie lubi, to niech przejdzie do następnego akapitu. :) Na skok zdecydowałem się po obejrzeniu tej strony: Tandemy. Są oczywiście w Sieci także inne strony z ofertą skoków tandemowych, ale ja wybrałem tę ofertę m.in. z powodu dość dogodnej dla mnie lokalizacji.
     Po przybyciu na lotnisko, zgłoszeniu swojej obecności i dopełnieniu kilku formalności czekałem na swoją kolej. Kiedy przyszła, dostałem gustowny czerwony skafander i zaczęły się przygotowania.
 
Przygotowania
 
     Wbrew pozorom to nie jest gimnastyka, ale instruktaż, jaką pozycję mam przyjąć zaraz po tym, jak wypadniemy z samolotu. Ten człowiek koło mnie to Cezary, czyli facet, który dowiózł mnie bezpiecznie na ziemię. Jak mówią, nie chodziło o moje życie, ale o jego reputację. ;)
     Dalszy ciąg instruktażu przypominał nieco skecz Monty Pythona "Ministerstwo Dziwnych Kroków".
 
Ministerstwo Dziwnych Kroków
 
     Tym razem chodziło o przećwiczenie ułożenia nóg przy lądowaniu. Z przyczyn obiektywnych na ziemi mogłem na raz unieść tylko jedną nogę. Później, w powietrzu, uniosłem obie i to wyżej niż na zdjęciu. :)
      Po instruktażu przeszliśmy do samolotu.
 
Na tle samolotu
 
     Samolot był z Ukrainy i pilot chyba też, bo mówił bardziej po rosyjsku (ukraińsku) niż po polsku. Nie powiem, żeby dodało mi to otuchy. Ale bezpiecznie wznieśliśmy się na 4.000 m, więc nie mogę narzekać.
     W samolocie czułem się trochę niepewnie nie mając na plecach spadochronu, ale gdzieś na wysokości 3.000 m zostałem przypięty do mojego tandem-pilota. Na poniższym zdjęciu widać jedną z czterech klamerek, którymi byliśmy spięci. Po otwarciu spadochronu dwie z nich zostały odczepione.
 
W samolocie
 
     Skłamałbym, gdybym napisał, że się nie bałem. Strach towarzyszył mi praktycznie od chwili, gdy znalazłem się w samolocie. Przez większość czasu udawało mi się nad nim zapanować, ale było kilka takich momentów, kiedy to jednak on wziął górę. Jeden z nich nastąpił wtedy, kiedy tuż przed skokiem spojrzałem w dół i oczom mym ukazał się taki widok (od samego patrzenia można dostać lęku wysokości):
 
Rzut oka z samolotu
 
     Kolejny raz stracha miałem, kiedy po wykonaniu fikołka w powietrzu zrozumiałem, że lecimy w dół jak dwa kamienie. Przez cały ten czas mimo wszystko uśmiechałem się, bo jak mi powiedzieli na dole: "Strach przeminie, a zdjęcia pozostaną". Niestety, mój uśmiech na większości z tych zdjęć przypomina uśmiech Jokera granego przez Jacka Nicholsona w kinowej wersji "Batmana". Dlatego też większości zdjęć ze zbliżeniami na twarz chyba nie będę nikomu pokazywał. :)
    Moment, w którym wyleciałem z samolotu widać na poniższym zdjęciu.
 
Wylot z samolotu
 
   A na kolejnym jestem w trakcie fikołka. W tej fazie lotu to był najprzyjemniejszy moment.
 
Fikam w powietrzu

     Teraz jeszcze tylko zdjęcie ze swobodnego spadania. Na zbliżeniu widać moją wyszczerzoną gębę. To jedno z nielicznych zdjęć, które nadają się od biedy do publikacji, bo tutaj szczerzę się trochę mniej i trochę naturalniej niż na innych. ;)
 
Swobodny lot
 
     Około 1,5 km nad ziemią mój tandem-pilot otworzył spadochron i nasza prędkość zmalała około 10-krotnie. Ten moment też mi trochę napędził stracha, ale potem było już z górki. Mój pilot stwierdził, że ja ważę mało i on waży mało, więc sobie dłużej polecimy. W drodze na dół wykonał ze mną kilka zakrętów, żebym mógł sobie obejrzeć okolicę, a widoczność była świetna. Widać było komin elektrowni w Ostrołęce. Ale wszystko, co dobre, kiedyś się kończy (złe też). Trzeba było podejść do lądowania. Podejście zostało uwiecznione na następnej fotce.
 
Podejście do lądowania

     Wylądowaliśmy miękko, bo na własnych tyłkach, które posłużyły jako hamulce. W konsekwencji zakończyłem skok na siedząco.
 
Po wylądowaniu
 
     Ostatnie pozowanie do wspólnego zdjęcia.
 
Znów na ziemi

     Chwilę potem po zdjęciu kombinezonu i odebraniu certyfikatu próbowałem przypomnieć sobie, co się działo przez pierwsze kilkanaście sekund po wypadnięciu z samolotu. Co prawda nie straciłem przytomności ani na chwilę, ale ten fragment lotu zupełnie mi wyleciał z pamięci. Chyba trzeba będzie jeszcze raz skoczyć, żeby sobie przypomnieć i utrwalić. Ale tym razem będzie to prawdopodobnie skok w ramach szkolenia AFF. I nie wcześniej jak w przyszłym roku, bo tegoroczny sezon już się kończy, a poza tym zaczynają mi się obowiązki na uczelni i pewnie nie miałbym możliwości pogodzenia ich z kursem.
Tagi: roman j
00:26, roman_j
Link Komentarze (18) »
czwartek, 25 września 2008
     Nie jest dobrze. Jestem ostatnio rozdrażniony, bo na najważniejszych płaszczyznach mojej aktywności życiowej ponoszę straty. Na razie są to straty raczej prestiżowe i niematerialne, ale możliwe, że za czas jakiś ich skutki będą bardziej wymierne.
     Nie wdając się w szczegóły napiszę, że przynajmniej na czterech frontach prowadzę jakieś potyczki (nie licząc jednego, na którym jestem w stanie permanentnej wojny podjazdowej, ale tam jestem wyjątkowo silnie ufortyfikowany, więc nie obawiam się o wynik). Cztery fronty, to co najmniej o trzy za dużo, a do tego tak się jakoś wszystko układa, że na dwóch najważniejszych sytuacja zaognia się zamiast łagodnieć.
     Na jednym froncie chyba udało mi się wygrać, choć poniosłem spore straty i jeszcze długo będę po tym starciu lizał rany. Atak nadszedł z najmniej spodziewanej strony. Może nie tyle nie spodziewałem się go, co zakładałem, że nie będzie miał takiej siły. Zlekceważyłem sprawę i teraz mam nauczkę. Do tego szykuje się tam kolejna potyczka, ale tę powinienem wygrać bez problemu, choć wolałbym ten front zamknąć raz na dobre. Dziś coś się może w tej sprawie rozstrzygnie.
     Dwóch kolejnych frontów nie zamierzałem otwierać. Ale uznałem, że za długo jestem w odwrocie i jak tak dalej pójdzie, to będę w tym odwrocie już na stałe. Z drugiej strony nie łudzę się, że wygram te potyczki. Najwyżej doprowadzę do jakiegoś kruchego rozejmu częściowo na moich warunkach, który jednak żadnej ze stron nie zadowoli, a mnie raczej osłabi niż wzmocni. Tak to już jest, że człowiek przyzwyczai innych, że ustępuje (z różnych pobudek), to kiedy chce się zatrzymać, żeby nie być wciąż w odwrocie, dochodzi do starcia. Najlepiej, gdybym przejął na obu tych frontach inicjatywę, bo na razie jedynie zatrzymałem odwrót. Pomyślę o tym po niedzieli, o ile przez ten czas będzie na obu tych frontach panował spokój.
     Na kolejnym, ostatnim froncie, panuje spokój. Tutaj porażką jest brak ofensywy, którą planowałem od jakiegoś czasu i poczyniłem nawet pewne przygotowania. Ale ze względu na sytuację na pozostałych frontach, musiałem ją odłożyć. Na bliżej nieokreśloną przyszłość. Nie wiem też, czy skorzystać z pomocy sojusznika, którego na tę okoliczność zwerbowałem, czy jednak zmagać się z tym własnymi siłami. Ani jedno, ani drugie rozwiązanie w obecnej sytuacji nie wydaje mi się dobre. Dlatego uprawiam kunktatorstwo. Ale taka bezczynność też się zwykle potem mści. Kunktatorstwo w innej sprawie może się właśnie niedługo zemścić otwarciem kolejnego frontu.
     Każdy dobry podręcznik strategii głosi, że walka na dwóch frontach to zaproszenie do klęski. A ja mam tych frontów cztery (można liczyć nawet, że pięć). Nawet jeśli na jednym jest spokój, a jeden prawdopodobnie wkrótce zamknę, to na dwóch pozostałych sytuacja się zaognia, a oba są dla mnie ważne. Jeden wręcz kluczowy. Trzeba je też będzie wkrótce zamknąć, zanim straty nie staną się zbyt poważne. Ale o tym pomyślę po niedzieli, bo muszę ochłonąć. Może pomoże mi w tym spotkanie z M., który właśnie napisał, że wraca do B. i chętnie się ze mną spotka. Tymczasem zaś muszę unikać potyczek. Może się uda, choć łatwo nie będzie. Najlepiej byłoby gdzieś się zaszyć na ten czas (np. w Lubiniu), ale to niestety nie wchodzi w rachubę. Zresztą byłaby to rejterada i wstęp do kapitulacji.
Tagi: roman j
10:32, roman_j
Link Komentarze (14) »
wtorek, 23 września 2008
     Pisałem już kiedyś w blogu o dziwnych profilach na portalu Nasza Klasa, ale do dzisiaj nie zdawałem sobie sprawy z rozmiaru tego zjawiska. Tymczasem dzisiaj przejrzałem sobie z ciekawości listę znajomych jednego młodego działacza prawicy z mojego grajdołka. I to, co tam znalazłem, w miarę przeglądania wzbudzało we mnie jednocześnie rosnące zdumienie i rozbawienie. Na niecałe 400 pozycji, ponad 100 stanowiły profile fikcyjne.
     Obejrzałem wszystkie. Bardzo ciekawe doświadczenie. Poniżej zamieszczam równo setkę spośród tych profili. Jeśli ktoś ma zacięcie, może obejrzeć wszystkie, choć sądzę, że się nikt taki nie znajdzie. Może niektóre z nich wywołają u Was, drodzy czytelnicy, uśmiech politowania, tak jak u mnie. A może do niektórych sami się dopiszecie. W końcu czytają ten blog także moi zagorzali oponenci. ;)
     A oto lista:
 1. Profil
 2. Profil
 3. Profil
 4. Profil
 5. Profil
 6. Profil
 7. Profil
 8. Profil
 9. Profil
 10. Profil
 11. Profil
 12. Profil
 13. Profil
 14. Profil
 15. Profil
 16. Profil
 17. Profil
 18. Profil
 19. Profil
 20. Profil
 21. Profil
 22. Profil
 23. Profil
 24. Profil
 25. Profil
 26. Profil
 27. Profil
 28. Profil
 29. Profil
 30. Profil
 31. Profil
 32. Profil
 33. Profil
 34. Profil
 35. Profil
 36. Profil
 37. Profil
 38. Profil
 39. Profil
 40. Profil
 41. Profil
 42. Profil
 43. Profil
 44. Profil
 45. Profil
 46. Profil
 47. Profil
 48. Profil
 49. Profil
 50. Profil
 51. Profil
 52. Profil
 53. Profil
 54. Profil
 55. Profil
 56. Profil
 57. Profil
 58. Profil
 59. Profil
 60. Profil
 61. Profil
 62. Profil
 63. Profil
 64. Profil
 65. Profil
 66. Profil
 67. Profil
 68. Profil
 69. Profil
 70. Profil
 71. Profil
 72. Profil
 73. Profil
 74. Profil
 75. Profil
 76. Profil
 77. Profil
 78. Profil
 79. Profil
 80. Profil
 81. Profil
 82. Profil
 83. Profil
 84. Profil
 85. Profil
 86. Profil
 87. Profil
 88. Profil
 89. Profil
 90. Profil
 91. Profil
 92. Profil
 93. Profil
 94. Profil
 95. Profil
 96. Profil
 97. Profil
 98. Profil
 99. Profil
 100. Profil
Tagi: roman j
19:00, roman_j
Link Komentarze (8) »
poniedziałek, 22 września 2008
     Znowu tylko zdjęcia. No, może z krótkim komentarzem.
     Pisałem o moich doświadczeniach z chlebem. Pierwszy był niezbyt udany. Za to drugi udał się dużo lepiej, co widać na poniższych zdjęciach.
    
Chleb w całej okazałości
Tutaj widzimy bochenek w całej okazałości.
 
 
Chleb w przekroju
A tutaj chleb w przekroju. Jak widać, ani śladu zakalca. :)
Tagi: roman j
21:32, roman_j
Link Komentarze (14) »
 
1 , 2 , 3

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape